Тема: «Значення води і харчування для розвитку і здоров'я підлітків. Особливості
харчування в підлітковому віці»
Мета: ознайомити учнів із основними поживними речовинами та джерелами їх
надходження, особливостями харчування в підлітковому віці; учити відрізняти
корисну їжу від тієї, що може зашкодити здоров'ю; розвивати вміння сприймати на
слух інформацію; виховувати бажання берегти життя та здоров'я, створювати
дружну атмосферу.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Форма проведення: урок-презентація
Обладнання: картки, аркуші паперу формату А4, маркери, таблиця «Складові їжі», схема
«Піраміда потреб», презентація, зошити, підручники.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання вчителя. Установка на позитивний настрій.
Вправа «Тримай усмішку – вона додає здоров'я»
ІІ. АКТИВІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.
¨ Які зі своїх потреб людина задовольняє в першу чергу? (Вода та харчування)
¨ Яке значення має вода та харчування для розвитку та здоров'я підлітка?
Висновок. Від правильного харчування залежить стан здоров'я
окремої людини й цілих народів, наше фізичне, емоційне, інтелектуальне,
соціальне благополуччя.
1. Вправа «Продовж речення»
«Я люблю їсти …… .»
ІІІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ.
1.
Бесіда
· Чому потрібно знати, що корисно їсти в підлітковому віці?
· Чому ми деколи вживаємо некорисну, шкідливу їжу? А деякі роблять це часто
…. (Реклама, нездорові звички, традиції,
матеріальні можливості, брак знань)
· Які наслідки неправильного харчування? (Хвороби
цивілізації – діабет, гіпертонія, рак, алергія, ослаблена імунна система)
· Яка небезпека може критися в продуктах? (Зіпсовані
– термін зберігання, пошкоджена упаковка, гниль, пліснява, отруйні гриби,
харчові добавки: колір, смак, консерванти тощо)
· Що таке культура харчування? ( Три
рази в день харчуватися; не перекушувати; їсти повільно, пережовувати; менше
некорисної їжі – солодощів, рафінованих продуктів; споживати їжу, що «будує»
організм: овочі, фрукти, горіхи, насіння)
Отже, щоб рости і
розвиватися, треба правильно харчуватися, а для цього потрібні знання.
Сьогодні ми
поширимо свій життєвий досвід із питання.
Ñ 1 слайд
ІV.ВИВЧЕННЯ НОВОГО
МАТЕРІАЛУ .
1. Міні-лекція «Вода й поживні речовини» (за презентацією)
Ñ 2 слайд
|
Ñ 3 слайд «Вуглеводи»
Вуглеводи є
основною частиною харчового раціону. Фізіологічне значення вуглеводів
здебільшого визначене за їх енергетичними властивостями. Вони – головне джерело
енергії організму. Під час усіх видів фізичної праці спостерігається підвищена
потреба у вуглеводах.
У підлітків –
підвищена м’язова активність, у зв’язку з чим потреба у вуглеводах вища за
норму дорослих, і складає 10-15г на 1 кг маси тіла. У харчуванні підлітків
велике значення мають вуглеводи, що легко засвоюються, джерелом їх є фрукти,
ягоди, соки, молоко, цукор, печиво, цукерки, варення. Кількість цукру має
складати 25% від загальної кількості вуглеводнів. Але надлишок вуглеводнів у
харчуванні підлітків призводить до порушення обміну речовин, що сприяє розвитку
низки захворювань.
Рекомендуємо не
вживати вуглеводнів перед сном.
Ñ
4 слайд «Білки»
Білки належать до
життєво необхідних речовин, без яких неможливе життя, ріст і розвиток
організму. Це основний будівельний матеріал клітин організму людини, особливо в
підлітковому віці. За недостатньої кількості білків у підлітків затримані ріст,
розумовий розвиток, змінено склад кісткової тканини, що призводить до хвороб.
Добова потреба підлітків у білках: на 1 кг маси тіла – 2,5-2г.
Ñ
5 слайд «Жири»
Роль жирів у
харчуванні визначена їх високою калорійністю й участю в процесах обміну,
фізичному розвитку підлітків. Жири – енергія (захищають від холоду, надають
смаку). Енергетична цінність жирів у добовому раціоні має складати не менше
30%. За недостатньої кількості жирів – затриманий ріст, знижений опір до
інфекцій.
Ñ 6 слайд «Вітаміни»
Вітаміни – «ті що дають життя»
Вітаміни регулюють процеси обміну речовин. Вони необхідні для формування
ферментів, гормонів тощо. Завдяки вітамінам підвищують захисні функції
організму, зберігають працездатність і міцне здоров'я. Вітаміни майже не
синтезуються в організмі й повинні надходити з їжею. Особливе значення в
харчуванні підлітків мають вітаміни А, Д як фактори росту. Джерелом цих
вітамінів є молоко, м'ясо, яйця, риб'ячий жир. Вітамін С разом із В стимулює
процес росту, підвищує опірність організму до інфекційних захворювань.
2. Хвилина відпочинку. Вітамінна пауза.
Загадки про овочі
та фрукти
В нас деревина така у дворі,
Фрукт цей з дитинства дають дітворі,
Корисне, доступне та дуже смачне,
Багате залізом та поживне. (Яблуко)
Ця жовтогаряча пані
В оксамитовій жупані.
І солодка, і пригожа
На компот й варення гожа. (Абрикоса)
Помаранчева і гарна,
Соковита, солоденька,
Вже я стала чималенька.
Собою пригощу дитину.
Хай корисну з'їсть …. (Морквину)
Під ногами у саду
Стиглу ягідку знайду.
Треба низько нахилитися,
Щоб зірвати ….. (Полуницю)
Ця широколиста пані
На землі і на паркані.
У стручки, як у торби,
Заховала всі скарби. (Квасоля)
Борщ із нього варить ненька,
В нього шкурочка тоненька,
Солодкуватий він на смак,
Фіолетовий …. (Буряк)
3. Поняття «Мінеральні речовини»
Ñ 7 слайд «Мінеральні речовини»
Мінерали – сприяють
росту й розвитку організму. Мінеральні речовини підтримують кислотно-лужну
рівновагу та регулюють життєві процеси організму людини. Вони забезпечують
процеси росту і розвитку тканини, кісткової та нервової систем, мозку, зубів,
м'язів.
Особливе значення
мають Са, Р, джерелом яких є молочні продукти, м'ясо, риба, крупи. Солі заліза
беруть у кровотворенні. Магній – у формуванні ферментних систем, обмінах
речовин; натрій і калій – нормалізують водний обмін; йод сприяє нормалізації
функцій щитоподібної залози; фтор – будові зубів.
Ñ 8 слайд «Вода»
Вода – еліксир
життя. Вона бере участь у хімічних реакціях, що відбуваються в організмі. Під
час випаровування води з потом регулюється температура тіла, потрібна вона і
для дихання. Без води людина загине через декілька діб, а надмірне її
споживання сприяє виведенню з організму корисних речовин. Потреба підлітків у
воді більша, ніж у дорослих, складає на 1 кг маси тіла – 50 мл (у дорослих
40мл).
Враховуючи
підвищену потребу води у підлітків, до питного режиму варто ввести напої: чай,
каву, какао, соки, кисломолочні продукти, компоти.
Ñ 9 слайд «Збалансоване харчування»
Але важливо не
тільки те, які речовини отримує організм, а й у яких співвідношеннях. Для
підтримки нормальної життєдіяльності організму потрібно, щоб їжа надходила в
достатній кількості а й у потрібному складі. Таке харчування називають
збалансованим. На думку вчених, наша їжа повинна містити білки, жири й
вуглеводи в співвідношенні 1:1:4. Знати основи раціонального харчування слід
кожній людині. Це надзвичайно актуально саме зараз, коли під впливом різних
чинників, обставин сучасного життя харчування дітей, підлітків, молодих людей
набуває певних особливостей, які потім негативно відбиваються на здоров'ї.
Ñ 10 слайд «Особливості харчування в підлітковому віці»
Правильне
харчування для підлітків, зокрема для дівчат, має велике значення для зміцнення
здоров'я, розумового і фізичного розвитку.
Підліткове
харчування – це висококалорійна, різноманітна, багата вітамінами їжа.
Найбільш доцільним
вважають чотириразове харчування в одній й ті ж годині. Розриви між прийомами
їжі не мають перевищувати 4-5 годину у денний час і 10-11 годин – нічний. За
калорійністю сніданок має становити 30-35% денної норми, обід – до 40-45%,
вечеря – 20-25%, друга вечеря – 5-10%. Для здоровя винятково важливо стежити за
своєю вагою. У дівчаток-підлітків нормальна вага дорівнює росту в сантиметрах
за відніманням 100. Установлена залежність між успішністю в навчанні та режимом
харчування: якщо підлітки починають заняття натщесерце, то вони погано
засвоюють навчальний матеріал.
Ñ 11 слайд «Особливості харчування сучасної молоді»
Ø Неповноцінність та незбалансованість їжі за хімічним складом, що призводить
до нестачі в організмі, мінеральних речовин;
Ø Дисбаланс між надходженням енергії із продуктів харчування та
енерговитратами (це призводить до порушення обміну речовини);
Ø Порушення режиму харчування;
Ø Вплив реклами щодо вживання «надзвичайно корисних» продуктів харчування
(солодкі напої, напівфабрикати, концентрати);
Ø Початок вживання алкоголю, частіше пива, слабоалкогольних напоїв;
Ø Ігнорування повноцінної їжі, заміна її кондитерськими виробами,
бутербродами, цукерками;
Ø Наявність негативної дії факторів довкілля.
Наслідками
негативних тенденцій у харчуванні стають захворювання шлунково-кишкового
тракту, ожиріння, алергічні та інші захворювання.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Контрольне опитування
1 питання
Запишіть поживні речовини (складові їжі)
2 питання
Чому не
рекомендують вживати вуглеводи перед сном?
3 питання
Яка складова їжі є
будівельним матеріалом організму?
4 питання
Які ви знаєте
вітаміни? Де шукати вітаміни?
5 питання
Які є мінерали?
Для кісток, скелета
потрібен мінерал – (Са, фосфор), для кровотворення – (залізо),
для поліпшення розумової діяльності, росту і розвитку – (йод)
6 питання
Яке значення води? (Очищає, виносить отрути, розносить поживні
речовини, регулює температуру)
7 питання
Що буде якщо мало
пити води? (Зневоднення – нечітке мислення, почуття втоми, головний біль,сеча
змінює колір і запах).
8 питання
Скільки слід пити
води? (2,5 -3 літри + їжа)
9 питання
Які поживні
речовини містяться у фруктах?
10 питання
До чого призводить
неправильне харчування?
11 питання
У чому полягає
харчування підлітків?
12 питання
Чим відрізняється
питний режим підлітків від потреб у вживання рідини літньої людини?
2. Гра «Так, ні»
Учитель називає
продукти, страви, а учні визначають оплесками, корисні вони чи ні.
3.Робота з
підручником та у робочому зошити.
VІ ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
(РІЗНОРІВНЕВЕ)
І рівень – опрацювати
параграф 6, дати усно відповіді на запитання;
ІІ рівень – скласти
меню на день для учня 6 класу;
ІІІ рівень –
обґрунтувати відповідь «Які продукти заборонено продавати у шкільній їдальні,
чому?
VІ ПІДСУМОК УРОКУ
Рефлексія
«Сьогодні я
побачив, почув, зрозумів, дізнався ….»
Пояснити вислів Поля
Брегга «Ми – те, що ми їмо»
Немає коментарів:
Дописати коментар