середа, 12 грудня 2018 р.

«Показники фізичного розвитку підлітків. Способи покращення фізичної форми»


Тема: «Показники фізичного розвитку підлітків. Способи покращення фізичної форми»
Мета: дати уявлення про показники фізичного розвитку підлітків, ознайомити зі способами покращення фізичної форми, вчити визначати чинники впливу на фізичний розвиток і здоров'я; розвивати вміння визначати індекс маси тіла, складати доцільне меню для контролю за масою тіла, навички оцінювання рівня власного фізичного розвитку; виховувати потребу в самовихованні, саморозвитку.
Обладнання: ростомір, напільні ваги, світлини найсильніших людей планети, таблиця «Норми показників фізичного розвитку підлітків», «Пам'ятка підлітку» (за кількістю учнів).
Тип уроку: комбінований.


ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
II. Перевірка виконання учнями домашнього завдання
ПЕРЕВІР СЕБЕ!
1.  Спеціальні речовини, що виділяються залозами внутрішньої секреції та регулюють роботу клітин, тканин, органів людини, називають:
Начало формы
ферментами
каталізаторами
гормонами
рецепторами
Конец формы
2. У віці 11—12 років дівчатка-підлітки відрізняються від хлопчиків тим, що вони:
Начало формы
веселіші, ніж хлопчики
нічим не відрізняються
мають нижчий зріст, аніж їхні однолітки хлопчики
мають вищий: зріст, аніж їхні однолітки хлопчики
Конец формы
3.  Уміння підлітка правильно сприймати навколишній світ належить до ознак:
Начало формы
фізичного благополуччя
психічного благополуччя
соціального благополуччя
духовного благополуччя
Конец формы
4. Гормони — це речовини, які:
Начало формы
прискорюють хімічні реакції
не впливають на зріст та розвиток
регулюють роботу клітин, тканин, органів людини
допомагають перетравлювати їжу
Конец формы
5. Дівчатка можуть бути вищими за хлопчиків у період:
Начало формы
із 6 до 7 років
з 8 до 10 років
з 10 до 12 років
із 16 до 17 років
Конец формы
6. Гармонійному розвитку підлітка перешкоджатимуть:
Начало формы
щоденна ранкова гімнастика
уміння спілкувалися з людьми І які його оточують
успішне навчання
голодування

III. Перевірка раніше засвоєних знань
Вправа «Згоден чи ні?»
Учитель читає твердження, учні реагують, плескаючи в долоні: «згодні» — хло-пок, «не згодні» — мовчок.
♦ У підлітковому віці відбувається «стрибок росту». (Так)
♦ Незграбність підлітків пояснюється видовженням кісток долонь і стоп ніг (Так)
♦ У хлопців тоншає талія. (Ні)
♦ Статура дівчаток починає розвиватися за чоловічим типом. (Ні)
♦ У хлопців грубішає голос. (Так)
♦ Починає працювати дихальна система. (Ні)
♦ Починає активно працювати ендокринна система. (Так)
♦ Акселерація — це пришвидшений розвиток. (Так)
IV. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
Здоровий той, хто сам про себе дбає.
Немає в тім ні розуму, ні хисту ............
Нести до лікарів хвороб намисто.
Тож зрозумій, до чого ти спроможний,
Бо сам себе здоровим робить кожний.
О. Чеботарьов
V. Актуалізація чуттєвого досвіду учнів
1. Рубрика «Це цікаво». Розповідь підготовленого учня або вчителя про рекорди фізичного розвитку (ілюстративний супровід)
2. Інтелектуальна розминка «Що було б, якби...»
Учні продовжують думку: «Що було б, якби я зміг досягти в період біологічно-го дозрівання фізичних показників, подібних рекордсменам?»
VI. Сприйняття та усвідомлення учнями нового навчального матеріалу
1.  Розповідь з елементами бесіди
Як ви визначали рівень свого фізичного розвитку в попередніх класах? Які зміни відбулися з вами за цей період?
Чинники фізичного розвитку
Чи звертали ви увагу, перебуваючи в багатолюдному місці, на те, що люди різні на зріст і за статурою? Від чого залежить зріст і фізичний розвиток людини?
Перший чинник - це спадковість. Якщо батьки високі на зріст, то велика ймовірність того, що їхня дитина також буде високою (мал. 10).
З першим чинником тісно пов’язаний другий чинник -спеціальні речовини, які в організмі виробляють певні залози. їх називають «гормонами» (від грецького слова «гормао» - рухаю, збуджую). Вони регулюють діяльність клітин, тканин, органів людини. Дитина, у якої нормально функціонують залози, що виробляють гормони, добре росте і розвивається.


http://narodna-osvita.com.ua/uploads/osnovy_files/tmpe535-33.pngТретій чинник. Для росту і розвитку необхідне повноцінне харчування з відповідною кількістю білків, вуглеводів, жирів, вітамінів, мінеральних речовин. Недостатнє харчування так само, як і переїдання, порушує нормальний ріст і розвиток дитини.
Четвертий чинник. Ріст і розвиток можуть затримувати хвороби. Однак цей чинник не тривалої дії. Коли дитина видужує, її ріст і розвиток нормалізуються. Загартовування і фізичні вправи допоможуть уникнути затримок у рості.
Як росте дитина
http://narodna-osvita.com.ua/uploads/osnovy_files/tmpe535-34.pngДіти ростуть нерівномірно. Протягом якогось часу дитина росте швидко. Бувають періоди, коли здається, що вона зовсім не росте. Перший період прискореного росту спостерігається у віці від 3 до 7 років, другий - між 10-12 роками у дівчаток і 12-17 у хлопчиків. Це означає, що 11-12-річні дівчатка зазвичай вищі на зріст, ніж їхні однолітки хлопчики (мал. 11). Однак у наступні роки хлопчики ростуть швидше за дівчаток, випереджаючи їх у рості приблизно на 12-13 см.
У дівчат активний ріст припиняється у 14-15 років, у хлопців - у 16-17. До того часу тіло набуває дорослих форм відповідно до статі.
Деякі хлопчики дуже переймаються тим, що дівчатка, з якими вони товаришують або вчаться в одному класі, вищі за них. їм дуже хочеться прискорити свій ріст. Цьому можуть посприяти певні фізичні вправи (див. додаток 2). Починайте з ранкової зарядки, бігу, рухливих ігор. Надзвичайно корисні спортивна та художня гімнастика, плавання,волейбол.
Кожен з комплексів вправ спрямований або на розвиток гнучкості, або на збільшення сили м’язів, або на нормалізацію функцій серцево-судинної та дихальної систем.
Розгляньте малюнок 12. Розвитку яких властивостей організму сприяють наведені види спорту?
Як визначити свій фізичний розвиток
У період активного росту змінюється не тільки зріст, а й маса тіла. Визначити, чи відповідають показники зросту і маси тіла вашому віку, можна за допомогою таблиці додатку 3, а також нескладних вправ-тестів, наведених у ньому. Результати виконання тестів слід порівняти з цифрами таблиці додатку.
Якщо ваші особисті показники дещо відрізняються від наведених, хвилюватися не варто. Вони виправляться до того часу, коли ви подорослішаєте.
Розвиток фізичних якостей залежить від сформова-ності систем організму. Такі якості, як спритність, гнучкість, швидкість, міцність, залежать від розвитку опорно-рухового апарату. Гнучкість краще починати розвивати у віці 6-7 років, спритність - у 10-12. Бігом і спортивними іграми слід починати займатися у 6-11 років, а гімнастикою - у 5-6 років.
Найкращий вік для початку занять силовими вправами - 15-16 років. Саме у цей період у людини збільшується м’язова маса, зміцнюється скелет. Виконувати фізичні
http://narodna-osvita.com.ua/uploads/osnovy_files/tmpe535-35.pngвправи слід обережно, поступово нарощуючи навантаження, щоб уникнути травм.
Сила, витривалість, спритність - чудові фізичні якості. Однак немає такої людини, яка б не мріяла про гарну фігуру. Красиве, гармонійно розвинене тіло свідчить про добре здоров’я і високу працездатність людини.
При чому тут працездатність, спитаєте ви? Тому що гармонійний розвиток тіла потребує щоденного виконання спеціальних вправ (див. додаток 4). Саме ваш вік -найкращий для того, щоб підготуватися до серйозної роботи над своєю фігурою.
ЗАПАМЯТАЙТЕ
Рухова активність - це умова нормального розвитку молодого організму, його здоров’я. Людина, яка перебуває в хорошій фізичній формі, завжди має гарний вигляд, легко виконує свої обов’язки. Фізична культура розвиває самодисципліну та вольові якості.
ПОМІРКУЙТЕ
Вам 11 років, і ви вирішили записатися до секції важкої атлетики. Однак вам не дозволили одразу робити силові вправи. Чому?
Які ознаки гармонійного розвитку
Фізичний розвиток, безсумнівно, є важливою складовою розвитку людини. Але уявімо таку ситуацію. Нормально фізично розвинений підліток раптом починає курити, вживати алкогольні напої. Його більше не цікавлять спортивні ігри з друзями, навчання в школі. Поступово в нього з’являються проблеми зі здоров’ям і в спілкуванні з ровесниками. Чи можна такого підлітка назвати гармонійно розвиненою людиною? Звісно, що ні.
Ознаками гармонійного розвитку хлопчиків і дівчаток є:
-    фізичне благополуччя - добрий фізичний стан організму, у якому злагоджено функціонують усі органи. Він легко пристосовується до змін довкілля,, активно опирається хворобам;
-    психічне благополуччя - уміння правильно сприймати довколишній світ;
http://narodna-osvita.com.ua/uploads/osnovy_files/tmpe535-39.png-    соціальне благополуччя - взаєморозуміння у стосунках з людьми, які тебе оточують;
-    духовне благополуччя - прагнення стати особистістю, відповідальною за себе та інших, робити добрі справи (мал. 13).
ПОМІРКУЙТЕ
Чи може людина вважати себе гармонійно розвиненою, якщо вона приділяє увагу лише фізичному розвиткові?

ЯК БУТИ
Хто з вас не мріяв бути сильним, сміливим, спритним? Приємно відчувати силу своїх м’язів, легкі рухи тіла. Ви вжАшаєте, що досягти цього можна, якщо вести здоровий спосіб життя, регулярно виконувати фізичні вправи, загартовуватися.
Але якщо з якихось причин ваші показники зросту і маси тіла значно відрізняються від подібних показників ваших ровесників, не хвилюйтеся. У людині цінують насамперед її душевні та розумові якості. Відомо багато видатних людей низького зросту або з надмірною масою тіла.
ПРИГАДАЙ!
На уроках основ здоров’я у 6 класі ви визначали рівень свого фізичного розвитку, стану здоров’я.
Які зміни відбулися з вами за цей період? Як ви визначали рівень фізичного розвитку і здоров’я?
VII. Осмислення, узагальнення та систематизація знань
1. Практична робота. Визначення індивідуальних показників фізичної складової здоров'я (ДОДАТОК 1)
1.1. Вимірювання зросту за допомогою ростоміра.
1.2. Визначення маси тіла.
1.3. Порівняння індивідуальних показників із відповідними нормами під-літкового віку (за таблицею)
1.4. Визначення свого приблизного майбутнього зросту.
1) (зріст мами + зріст тата): 2.
2) +12 см, для хлопчиків; -12 см, для дівчаток.
2. Рольова гра «Журналіст у гостях у найсильнішої людини планети»
Уявіть, що ви — журналісти. Ви маєте можливість побувати в гостях у найси-льнішої людини планети і взяти в неї інтерв'ю. Ви можете запитати все, що вас цікавить. Сформулюйте блок запитань.
Учні пропонують варіанти запитань, які їм цікаві.
♦ Чому саме це є цікавим для вас?
♦ Чи хотіли б ви отримати поради особисто для себе? Щодо чого?
VIII. Підбиття підсумків уроку
1. Пам'ятка підлітку. Зачитування
1. Пам'ятай, твоє здоров'я — у твоїх руках!
2. Дотримуй режиму дня.
3. Уживай здорову їжу.
4. Загартовуйся, роби зарядку.
5. Вживай вітаміни.
6. Здійснюй профілактику захворювань.
7. Відвідуй гуртки і секції.
8. Будь прикладом у збереженні та зміцненні здоров'я!
2. «Нагороди» епітетами, порівняннями
Хто з учнів класу, на вашу думку, працював на уроці краще? «Нагородіть» їх відповідними епітетами та порівняннями.
IX. Домашнє завдання
Обов'язкове: опрацювати матеріал підручника щодо вивченої теми (§10, с.45-46).
Додаткові (на вибір, за бажанням): підготувати інформаційні повідомлення «Фактори фізичного розвитку в підлітковому віці», «Харчування підлітка»; розробити комплекс вправ ранкової зарядки для підлітків.

Немає коментарів:

Дописати коментар