середа, 12 грудня 2018 р.

«Формування корисних і шкідливих звичок у підлітків. Спосіб життя і звички»


Тема «Формування корисних і шкідливих звичок у підлітків. Спосіб життя і звички»
Мета: вказати на значення звичок у житті людини; розкрити взаємозв’язок звичок і здоров’я; ознайомити із соціальними чинниками формування як корисних, так і шкідливих звичок; навчити приймати відповідальне рішення щодо власного здоров’я.
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
¾            оцінювати рівень своєї упевненості у спілкуванні з  незнайомими людьми;
¾            пояснити, як може зашкодити сором’язливість;
¾            продемонструвати вміння правильно знайомитися, починати, підтримувати і завершувати розмову, казати компліменти.
 Основні поняття: стиль спілкування, упевнена поведінка, манера спілкування, авторитарний, демократичний і ліберальний стилі.
 Вид уроку – тренінг.
 Тип уроку – комбінований
 Обладнання: папір, фломастери, клей, скотч, кнопки, ножиці; зелені та червоні картки для кожного учня; гігієнічні засоби; лялька.


Структура уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
ІV. Узагальнення та систематизація знань
V. Підбиття підсумків уроку
VІ. Домашнє завдання (різнорівневе)
VІІ. Рефлексія

ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Привітання вчителя. Установка на позитивний настрій
Колективне приговорювання епіграфу уроку (записаний на дошці):

«Здоров'я здебільшого залежить від наших звичок і харчування,ніж від лікарського мистецтва»
Джон Лаббок
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
1.    Бесіда
·       Що означає бути гармонійно розвиненою людиною?
·       Назвіть приклади особистого гармонійного розвитку.
У ч и т е л ь.
Учитель вислуховує відповіді учнів, записуючи їх на дошці. Серед названих цінностей буде здоров’я.
Відповіді учнів доцільно представити у вигляді діаграми.
• спадковості — на 20 %;
• екології — на 20 %;
• способу життя людини — на 50 %.
— Як можна охарактеризувати здоровий спосіб життя (ЗСЖ)? (Це такий спосіб життя, який сприяє збереженню й укріпленню здоров’я.)
— Назвіть складові ЗСЖ.
• повноцінне збалансоване харчування;
• особиста гігієна, правильний режим навчання та відпочинку;
• загартування;
• корисні звички;
• внутрішня врівноваженість, позитивні емоції, психологічний комфорт.
У ч и т е л ь. Одного разу мені розповіли історію про хлопчика та про його бабусю, що плакалася усім: «Ой, ой! Мій онучок нічого не хоче їсти. Сьогодні зранку лише з’їв вісім картоплин, шматок сальця, скибочку хліба, сирничок, маківничок, випив стакан чаю, стакан молока і голодненький пішов до школи».
— У чому небезпека такого сніданку?
— Чи можна вважати такий сніданок шкідливою звичкою?
— А які ще існують шкідливі звички? (Паління, вживання алкоголю, наркотиків тощо.)
— Які прояви поведінки псують здоров’я?
У ч и т е л ь. Очевидно:
Робота біля дошки
• Я багато споживаю солодкого
• Я гризу нігті
• Я багато сиджу перед телевізором

• Я зранку обливаюсь холодною водою

• Я вживаю такі слова, як «блін», «ну», «от», «значить» тощо


• Я смокчу пальці та язик
• Я після їжі полощу рота


• Я човгаю ногами
• Я щохвилини спльовую слину


• Я щоранку обтираюсь мокрим рушником
• Я вчасно лягаю спати


• Я ніколи не запізнююсь
• Я палю цигарки

Розповідь учителя з елементами бесіди
Навички і звички. Чинники, що впливають на процес формування звичок. Вплив середовища на формування корисних і шкідливих звичок у підлітків.
Шкідливі звички — одна з причин виникнення хронічних захворювань. Аргументи на користь відмови від шкідливих звичок. Протидія негативному соціальному тиску. Позитивні зразки для наслідування.
ІV. Валеологічна пауза
Образна вправа «Штангіст»
У ч и т е л ь. Однією з корисних звичок є заняття спортом. Перетворюємося на штангістів.
Слід уявити, що перед вами — важка штанга. Нахилитися, «взяти її». Кулаки при цьому міцно стиснути. Підняти з напругою «штангу» вгору. Потримати вгорі кілька секунд, опустити вниз. А тепер те саме виконати під вірш.
Щоб побити всі рекорди,
Я почну займатись спортом.
Штангу вгору підіймаю,
Там тримаю, опускаю.
Розслабляю свої м’язи.
Стало легко так відразу!
Вправа сприяє зміцненню м’язів рук, спини.
V. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів.
Ігрова та творча діяльність
Робота з підручником, с._________
— Чи важко змінити звичку?
— Які звички шкодять шлунково-кишковому тракту?
— Назвіть звички, які набуваються свідомо.
— Назвіть кілька звичок, яких ви набули, наслідуючи своїх родичів.
— Назвіть корисні звички, характерні для ЗСЖ. (Чистота тіла; чистота і порядок у домі, у власних речах, правильна постава і хода; рухливість, жвавість; правильне харчування; чергування праці та відпочинку; безпечна поведінка; дотримання режиму дня; гарні манери; добрий настрій; корисне
проводження вільного часу.)
Гра «Корисно-шкідливо»
У кожного учня дві картки: червона і зелена. На фразу, яку говорить учитель, учень підіймає одну з карток, сигналізуючи зеленою — корисну звичку, червоною — шкідливу. Гра проводиться у швидкому темпі.
Допомагати слабшим, малим, хворим...
Гризти нігті...
Брати до рота всілякі предмети: ручки, олівці, монети...
Вітатися під час зустрічі...
Говорити неправду...
Довго сидіти перед телевізором...
Колупатися в носі...
Чистити зуби...
Доглядати за нігтями...
Смоктати палець...
Виконувати ранкову гімнастику...
Палити...
Дражнитися...
Доглядати за власним одягом і взуттям...
Вживати алкогольні напої...
Ходити босоніж...
Дотримуватись правил гігієни...
Лягати пізно спати...
Їсти багато солодкого...
Вчиняти бійку...
Сваритися...
Бути доброзичливим...
Творча діяльність
Робота в групах «Створення моделі здоров’я»
Учні об’єднуються в три групи.
Протягом 5 хвилин вони створюють на папері свій проект, образ, модель здоров’я. Це може бути малюнок, девіз або опис здорової людини. Ця модель повинна містити всі складові частини здоров’я (фізичну, психічну, соціальну, духовну). Потім лідери груп представлять свої моделі.
Презентація моделей здоров’я
У ч и т е л ь. А тепер обміняємося своїми проектами по колу (за годинниковою стрілкою). Далі група, яка отримала чужу модель, «руйнує» її, імітуючи негативні фактори, що підривають здоров’я. А тепер поверніть авторам зруйновану модель.
Запитання для обговорення:
— Що ви відчували, коли руйнувалася ваша модель здоров’я?
— Що ви відчували, коли руйнували чужу модель здоров’я?
Тепер спробуйте відновити зруйноване, а лідерів я попрошу зробити свій висновок щодо цього завдання У ч и т е л ь. Це завдання проведено не випадково, тому що одним із факторів, які руйнують здоров’я, може бути паління. Тому будемо на наступному уроці вчитися говорити палінню: «Ні!», спрямовуючи свої зусилля на збереження та зміцнення здоров’я.
2) Підготуватися для виготовлення антиреклами тютюну та паління.
VІІ. Підсумки уроку
Людина сама вирішує — зміцнювати своє здоров’я чи псувати. Підліткам слід уникати обставин, за яких можна придбати шкідливі звички. Отже, якщо хочеш бути здоровим — веди здоровий спосіб життя.
VІІІ . Релаксація
Образна вправа «Відчуття свіжості»
Слова вчителя учні відтворюють у відповідних рухах і міміці.
У ч и т е л ь. Безумовно, бути завжди чистим і охайним — корисна звичка. Відчуття свіжості — прекрасне відчуття! Уявіть собі чудовий літній ранок. Ви прокинулися з першими променями сонця, посміхнулися йому, солодко потягнулися, зробили кілька плавних рухів руками, тулубом. Настав час приймання водних процедур. Ви стаєте під душ і уявляєте, як тепла водичка змиває з вас сумні або обтяжливі думки, відбиток неприємних подій, позбавляє важкості і сонливості. Натомість прохолодна вода наповнює вас позитивною енергією, додає бодьорості, оптимізму, свіжості, краси.

Немає коментарів:

Дописати коментар